Recom Power RPP30-2424D-1M
RPP30-2424D-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2424D-1M
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-2424D-1M.pdf
Availability of RPP30-2424D-1M
QUANTITY
RPP30-2424D-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2424D-1M
Internal Part NumberEIS-RPP30-2424D-1M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 91°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2424D-1M
Related LinksRPP30-2, RPP30-2424D-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2424D-1M Details Description
Related parts for RPP30-2424D-1M
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 550MHZ SOT115J datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:18 PLL 32-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf