Recom Power RPP30-2424DW-1L
RPP30-2424DW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2424DW-1L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP30-2424DW-1L.pdf
Availability of RPP30-2424DW-1L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-2424DW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2424DW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP30-2424DW-1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 91°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2424DW-1L
Related LinksRPP30-2, RPP30-2424DW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2424DW-1L Details Description
Related parts for RPP30-2424DW-1L
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 209X30X1MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.6OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
MICRO 21C S 12" WHT JACKP datasheet.pdf