Recom Power RPP30-243.3SW-1B
RPP30-243.3SW-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-243.3SW-1B
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-243.3SW-1B.pdf
Availability of RPP30-243.3SW-1B
QUANTITY
RPP30-243.3SW-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-243.3SW-1B
Internal Part NumberEIS-RPP30-243.3SW-1B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-243.3SW-1B
Related LinksRPP30-24, RPP30-243.3SW-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-243.3SW-1B Details Description
Related parts for RPP30-243.3SW-1B
RACEWAY LG 2PC W/ADH OFWH 6' datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SNAP 0.1A SPST-NO .187QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf