Recom Power RPP30-243.3SW-F
RPP30-243.3SW-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-243.3SW-F
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-243.3SW-F.pdf
Availability of RPP30-243.3SW-F
QUANTITY
RPP30-243.3SW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-243.3SW-F
Internal Part NumberEIS-RPP30-243.3SW-F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-243.3SW-F
Related LinksRPP30-2, RPP30-243.3SW-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-243.3SW-F Details Description
Related parts for RPP30-243.3SW-F
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 4.78K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf