Recom Power RPP30-243.3SW-L
RPP30-243.3SW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-243.3SW-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-243.3SW-L.pdf
Availability of RPP30-243.3SW-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-243.3SW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-243.3SW-L
Internal Part NumberEIS-RPP30-243.3SW-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-243.3SW-L
Related LinksRPP30-2, RPP30-243.3SW-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-243.3SW-L Details Description
Related parts for RPP30-243.3SW-L
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK END PLATE datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 1745MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
470UF 6,3V 8X11MM 85C 2500H datasheet.pdf