Recom Power RPP40-2412DW-1
RPP40-2412DW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-2412DW-1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-12VOUT
Datasheet Download
RPP40-2412DW-1.pdf
Availability of RPP40-2412DW-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP40-2412DW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-2412DW-1
Internal Part NumberEIS-RPP40-2412DW-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A, 1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-2412DW-1
Related LinksRPP40-2, RPP40-2412DW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-2412DW-1 Details Description
Related parts for RPP40-2412DW-1
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MANUAL PRESS SC POWER CONNECTOR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.475 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 26MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TOOL EC1 datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf