Recom Power RPP40-4805SW-F
RPP40-4805SW-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4805SW-F
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4805SW-F.pdf
Availability of RPP40-4805SW-F
QUANTITY
RPP40-4805SW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4805SW-F
Internal Part NumberEIS-RPP40-4805SW-F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 77°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4805SW-F
Related LinksRPP40-4, RPP40-4805SW-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4805SW-F Details Description
Related parts for RPP40-4805SW-F
YOKE CLAMP W/BLUE HOOD 6X6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2A 170 MOHM TH datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X60.1X60.1 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
750 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf