Recom Power RPP40-4812S-L
RPP40-4812S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4812S-L
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4812S-L.pdf
Availability of RPP40-4812S-L
QUANTITY
RPP40-4812S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4812S-L
Internal Part NumberEIS-RPP40-4812S-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4812S-L
Related LinksRPP40-, RPP40-4812S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4812S-L Details Description
Related parts for RPP40-4812S-L
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ETR-U-18-230UC/21 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS485 FUL-DUP 14SOIC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 2.5KV AXIAL datasheet.pdf