Recom Power RPP40-4812S-M
RPP40-4812S-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4812S-M
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4812S-M.pdf
Availability of RPP40-4812S-M
QUANTITY
RPP40-4812S-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4812S-M
Internal Part NumberEIS-RPP40-4812S-M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4812S-M
Related LinksRPP40-, RPP40-4812S-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4812S-M Details Description
Related parts for RPP40-4812S-M
CONN HEADER RT/A 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.1A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RF TS35X15X2.3MM 24POS datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 24SO datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 20A TO-252 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf