Recom Power RPP40-4815S
RPP40-4815S picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4815S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPP40-4815S.pdf
Availability of RPP40-4815S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP40-4815S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4815S
Internal Part NumberEIS-RPP40-4815S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 81°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4815S
Related LinksRPP40, RPP40-4815S Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4815S Details Description
Related parts for RPP40-4815S
TERMINAL FORK TURRET.141" L datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC RCVR ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONTROLLER FOR Z550 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CHIP 33 OHM 6000MA 1206 datasheet.pdf