Recom Power RPP40-4824S-1L
RPP40-4824S-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4824S-1L
Brief Description
CONV DC/DC 40W 36-75V 24VOUT
Datasheet Download
RPP40-4824S-1L.pdf
Availability of RPP40-4824S-1L
QUANTITY
RPP40-4824S-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4824S-1L
Internal Part NumberEIS-RPP40-4824S-1L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4824S-1L
Related LinksRPP40-4, RPP40-4824S-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4824S-1L Details Description
Related parts for RPP40-4824S-1L
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0605 datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SCR 800V 135A TO-94 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2.5A PCB datasheet.pdf