Recom Power RPP40-4824SW-1M
RPP40-4824SW-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4824SW-1M
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75V 24VOUT
Datasheet Download
RPP40-4824SW-1M.pdf
Availability of RPP40-4824SW-1M
QUANTITY
RPP40-4824SW-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4824SW-1M
Internal Part NumberEIS-RPP40-4824SW-1M
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 78°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4824SW-1M
Related LinksRPP40-4, RPP40-4824SW-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4824SW-1M Details Description
Related parts for RPP40-4824SW-1M
LED 7-SEG DISP CC YLW RHDP .3" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SRL DUAL 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf