Recom Power RPP50-243.3S-1B
RPP50-243.3S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-243.3S-1B
Brief Description
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP50-243.3S-1B.pdf
Availability of RPP50-243.3S-1B
QUANTITY
RPP50-243.3S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-243.3S-1B
Internal Part NumberEIS-RPP50-243.3S-1B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 58°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-243.3S-1B
Related LinksRPP50-2, RPP50-243.3S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-243.3S-1B Details Description
Related parts for RPP50-243.3S-1B
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf