Recom Power RPP50-243.3S-F
RPP50-243.3S-F picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-243.3S-F
Brief Description
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP50-243.3S-F.pdf
Availability of RPP50-243.3S-F
QUANTITY
RPP50-243.3S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-243.3S-F
Internal Part NumberEIS-RPP50-243.3S-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 58°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-243.3S-F
Related LinksRPP50-2, RPP50-243.3S-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-243.3S-F Details Description
Related parts for RPP50-243.3S-F
IC DAC 10BIT 10-CHAN SSOP-B20 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
IC VOLT MONITR SGL 2.63V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO US8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY GLASSES BI-FOCALS 150 CLR datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf