Recom Power RPR20-11005S-1
RPR20-11005S-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-11005S-1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR20-11005S-1.pdf
Availability of RPR20-11005S-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR20-11005S-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-11005S-1
Internal Part NumberEIS-RPR20-11005S-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-11005S-1
Related LinksRPR20-1, RPR20-11005S-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-11005S-1 Details Description
Related parts for RPR20-11005S-1
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
POWER MOD THYRISTOR/DIODE T1 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 430MA 1 OHM SMD datasheet.pdf