Recom Power RPR20-11015D-1
RPR20-11015D-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-11015D-1
Brief Description
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR20-11015D-1.pdf
Availability of RPR20-11015D-1
QUANTITY
RPR20-11015D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-11015D-1
Internal Part NumberEIS-RPR20-11015D-1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)666mA, 666mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-11015D-1
Related LinksRPR20-1, RPR20-11015D-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-11015D-1 Details Description
Related parts for RPR20-11015D-1
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 10MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf