Recom Power RPR20-4824S-1B
RPR20-4824S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-4824S-1B
Brief Description
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR20-4824S-1B.pdf
Availability of RPR20-4824S-1B
QUANTITY
RPR20-4824S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-4824S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR20-4824S-1B
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-4824S-1B
Related LinksRPR20-4, RPR20-4824S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-4824S-1B Details Description
Related parts for RPR20-4824S-1B
IC DETECTOR RF PWR 3GHZ SC70-6 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 100UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN DSUB ADT HD FILTER 15POS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.50" .094" BLK datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5+PE INLINE RA SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO263 datasheet.pdf