Recom Power RPR20-483.3S
RPR20-483.3S picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-483.3S
Brief Description
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPR20-483.3S.pdf
Availability of RPR20-483.3S
QUANTITY
RPR20-483.3S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-483.3S
Internal Part NumberEIS-RPR20-483.3S
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-483.3S
Related LinksRPR20-, RPR20-483.3S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-483.3S Details Description
Related parts for RPR20-483.3S
BATTERY PACK 4.8V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 120LB BLK 16.54" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 9.0MM SMD datasheet.pdf
LED YELLOW 120DEG DIFFUSED SMD datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED TINTED RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf