Recom Power RPR30-11015S
RPR30-11015S picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-11015S
Brief Description
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR30-11015S.pdf
Availability of RPR30-11015S
QUANTITY
RPR30-11015S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-11015S
Internal Part NumberEIS-RPR30-11015S
SeriesPOWERLINE+ RPR30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-11015S
Related LinksRPR30-, RPR30-11015S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-11015S Details Description
Related parts for RPR30-11015S
RES ARRAY 7 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC60S/AE60M/CSC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 20% BX 1210 datasheet.pdf
FIBER OPTIC ASSY IP67 7M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf