Recom Power RPR30-2412S
RPR30-2412S picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-2412S
Brief Description
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR30-2412S.pdf
Availability of RPR30-2412S
QUANTITY
RPR30-2412S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-2412S
Internal Part NumberEIS-RPR30-2412S
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-2412S
Related LinksRPR30, RPR30-2412S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-2412S Details Description
Related parts for RPR30-2412S
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf