Recom Power RPR30-2415D
RPR30-2415D picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-2415D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR30-2415D.pdf
Availability of RPR30-2415D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR30-2415D Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-2415D
Internal Part NumberEIS-RPR30-2415D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-2415D
Related LinksRPR30, RPR30-2415D Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-2415D Details Description
Related parts for RPR30-2415D
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER PA 8POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CONN SPRING 55POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf