Recom Power RPR30-4824S-1F
RPR30-4824S-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-4824S-1F
Brief Description
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR30-4824S-1F.pdf
Availability of RPR30-4824S-1F
QUANTITY
RPR30-4824S-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-4824S-1F
Internal Part NumberEIS-RPR30-4824S-1F
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-4824S-1F
Related LinksRPR30-4, RPR30-4824S-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-4824S-1F Details Description
Related parts for RPR30-4824S-1F
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 8MM 5.91" datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 33.75V 235W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 160PF 13KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 487 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 5POS 12' datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf