Recom Power RPR40-11005S-F
RPR40-11005S-F picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-11005S-F
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR40-11005S-F.pdf
Availability of RPR40-11005S-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-11005S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-11005S-F
Internal Part NumberEIS-RPR40-11005S-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-11005S-F
Related LinksRPR40-1, RPR40-11005S-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-11005S-F Details Description
Related parts for RPR40-11005S-F
TRANS PNP 60V 8A TO-220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 5.84"LX4.27"W datasheet.pdf
CLEAN CUT 1/8" BLACK 100' datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HISIS HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A U8FL datasheet.pdf