Recom Power RPR40-11015S
RPR40-11015S picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-11015S
Brief Description
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR40-11015S.pdf
Availability of RPR40-11015S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-11015S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-11015S
Internal Part NumberEIS-RPR40-11015S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-11015S
Related LinksRPR40-, RPR40-11015S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-11015S Details Description
Related parts for RPR40-11015S
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf