Recom Power RPR40-11024D-B
RPR40-11024D-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-11024D-B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR40-11024D-B.pdf
Availability of RPR40-11024D-B
QUANTITY
RPR40-11024D-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-11024D-B
Internal Part NumberEIS-RPR40-11024D-B
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA, 830mA
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-11024D-B
Related LinksRPR40-1, RPR40-11024D-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-11024D-B Details Description
Related parts for RPR40-11024D-B
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 8MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 220 OHM 25% datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf