Recom Power RPR40-1103.3S-1B
RPR40-1103.3S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-1103.3S-1B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPR40-1103.3S-1B.pdf
Availability of RPR40-1103.3S-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-1103.3S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-1103.3S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR40-1103.3S-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.1A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-1103.3S-1B
Related LinksRPR40-11, RPR40-1103.3S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-1103.3S-1B Details Description
Related parts for RPR40-1103.3S-1B
CONN HEADER 3POS R/A W/CLIP SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 500V 1210 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 68V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf