Recom Power RPR40-243.3S
RPR40-243.3S picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-243.3S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RPR40-243.3S.pdf
Availability of RPR40-243.3S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-243.3S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-243.3S
Internal Part NumberEIS-RPR40-243.3S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.1A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-243.3S
Related LinksRPR40-, RPR40-243.3S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-243.3S Details Description
Related parts for RPR40-243.3S
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 2500' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 19MM datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
LAMP 7.6MM SQ SUP FLUX RD WTR CL datasheet.pdf
1.25MM M/M 26POS 26AWG 150MM datasheet.pdf