Recom Power RPR40-4805S-F
RPR40-4805S-F picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-4805S-F
Brief Description
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR40-4805S-F.pdf
Availability of RPR40-4805S-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-4805S-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-4805S-F
Internal Part NumberEIS-RPR40-4805S-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-4805S-F
Related LinksRPR40-, RPR40-4805S-F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-4805S-F Details Description
Related parts for RPR40-4805S-F
SWITCH TOGGLE 2A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLG-2 M8 SKT 0.6M datasheet.pdf
MARKER PEN 0.35MM LINE THICKNESS datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 34.56MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK -WITH CLIP datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 1W DO216 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf