Recom Power RPR40-4805S
RPR40-4805S picture photo
Mfg. Part Number
RPR40-4805S
Brief Description
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR40-4805S.pdf
Availability of RPR40-4805S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR40-4805S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR40-4805S
Internal Part NumberEIS-RPR40-4805S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesPOWERLINE+ RPR40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR40-4805S
Related LinksRPR40, RPR40-4805S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR40-4805S Details Description
Related parts for RPR40-4805S
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 64QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX GRN 2.0" 4X4 datasheet.pdf
RES 4.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf