Recom Power RPR50-11015D
RPR50-11015D picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-11015D
Brief Description
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR50-11015D.pdf
Availability of RPR50-11015D
QUANTITY
RPR50-11015D Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-11015D
Internal Part NumberEIS-RPR50-11015D
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.65A, 1.65A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-11015D
Related LinksRPR50-, RPR50-11015D Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-11015D Details Description
Related parts for RPR50-11015D
FUSE RESETTABLE 50MA 30V 1210 datasheet.pdf
IC 2.55V O-D 20% TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 80M 64VQFN datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf