Recom Power RPR50-11024D-1
RPR50-11024D-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-11024D-1
Brief Description
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR50-11024D-1.pdf
Availability of RPR50-11024D-1
QUANTITY
RPR50-11024D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-11024D-1
Internal Part NumberEIS-RPR50-11024D-1
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A, 1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-11024D-1
Related LinksRPR50-1, RPR50-11024D-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-11024D-1 Details Description
Related parts for RPR50-11024D-1
IC OPAMP CFA 270MHZ 10UMAX datasheet.pdf
RES SMD 6.34M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.9A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf