Recom Power RPR50-4805S-B
RPR50-4805S-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-4805S-B
Brief Description
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR50-4805S-B.pdf
Availability of RPR50-4805S-B
QUANTITY
RPR50-4805S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-4805S-B
Internal Part NumberEIS-RPR50-4805S-B
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-4805S-B
Related LinksRPR50-, RPR50-4805S-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-4805S-B Details Description
Related parts for RPR50-4805S-B
CONN EDGECARD 72POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 30POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf