Recom Power RPR50-4805S
RPR50-4805S picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-4805S
Brief Description
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR50-4805S.pdf
Availability of RPR50-4805S
QUANTITY
RPR50-4805S Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-4805S
Internal Part NumberEIS-RPR50-4805S
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-4805S
Related LinksRPR50, RPR50-4805S Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-4805S Details Description
Related parts for RPR50-4805S
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOD323 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3SFG-N datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf