Rohm Semiconductor RQ5E035BNTCL
RQ5E035BNTCL picture photo
Mfg. Part Number
RQ5E035BNTCL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT
Datasheet Download
RQ5E035BNTCL.pdf
Availability of RQ5E035BNTCL
QUANTITY
RQ5E035BNTCL Order Process
Ship out your order
Specifications of RQ5E035BNTCL
Internal Part NumberEIS-RQ5E035BNTCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTSMT Package Updates 24/Dec/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs37 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds250pF @ 15V
Power - Max1W