Susumu RR0306P-511-D
RR0306P-511-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0306P-511-D
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RR0306P-511-D.pdf
Availability of RR0306P-511-D
QUANTITY
RR0306P-511-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0306P-511-D
Internal Part NumberEIS-RR0306P-511-D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0306P-511-D
Related LinksRR0306, RR0306P-511-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0306P-511-D Details Description
Related parts for RR0306P-511-D
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH REED 350V 50W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 15.5A 5.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf