Susumu RR0510P-112-D
RR0510P-112-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-112-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-112-D.pdf
Availability of RR0510P-112-D
QUANTITY
RR0510P-112-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-112-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-112-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-112-D
Related LinksRR0510, RR0510P-112-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-112-D Details Description
Related parts for RR0510P-112-D
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
CP POWER RELAY 1 FORM C WL 12V datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 480W TO264 datasheet.pdf