Susumu RR0510P-122-D
RR0510P-122-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-122-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-122-D.pdf
Availability of RR0510P-122-D
QUANTITY
RR0510P-122-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-122-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-122-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-122-D
Related LinksRR0510, RR0510P-122-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-122-D Details Description
Related parts for RR0510P-122-D
IC REG CTRLR BST PWM SOT-89-3 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-LQFP datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN AC OUTLET 6.3MM TAB FLNG MT datasheet.pdf