Susumu RR0510P-511-D
RR0510P-511-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-511-D
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-511-D.pdf
Availability of RR0510P-511-D
QUANTITY
RR0510P-511-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-511-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-511-D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-511-D
Related LinksRR0510, RR0510P-511-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-511-D Details Description
Related parts for RR0510P-511-D
AC/DC CONVERTER 15V 110W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE BLK 20 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf