Susumu RR0510P-5900-D
RR0510P-5900-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-5900-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-5900-D.pdf
Availability of RR0510P-5900-D
QUANTITY
RR0510P-5900-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-5900-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-5900-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-5900-D
Related LinksRR0510P, RR0510P-5900-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-5900-D Details Description
Related parts for RR0510P-5900-D
IC FLASH 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf