Susumu RR0510P-5900-D
RR0510P-5900-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510P-5900-D
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510P-5900-D.pdf
Availability of RR0510P-5900-D
QUANTITY
RR0510P-5900-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510P-5900-D
Internal Part NumberEIS-RR0510P-5900-D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510P-5900-D
Related LinksRR0510P, RR0510P-5900-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510P-5900-D Details Description
Related parts for RR0510P-5900-D
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf