Susumu RR0510R-560-D
RR0510R-560-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510R-560-D
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510R-560-D.pdf
Availability of RR0510R-560-D
QUANTITY
RR0510R-560-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510R-560-D
Internal Part NumberEIS-RR0510R-560-D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510R-560-D
Related LinksRR0510, RR0510R-560-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510R-560-D Details Description
Related parts for RR0510R-560-D
IC TEMP SW OPEN DRAIN SOT23A-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1A 12VDC PCB datasheet.pdf
INTERFACE MOD DSUB 25POS MALE PI datasheet.pdf
LED DIFFUSED LENS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf