Susumu RR0510R-750-D
RR0510R-750-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0510R-750-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RR0510R-750-D.pdf
Availability of RR0510R-750-D
QUANTITY
RR0510R-750-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0510R-750-D
Internal Part NumberEIS-RR0510R-750-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0510R-750-D
Related LinksRR0510, RR0510R-750-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0510R-750-D Details Description
Related parts for RR0510R-750-D
KIT SUREPNCH INSTALL&ACCESSORIES datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FAST datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBI 3MM BI-LEVEL SAMPLE PACK datasheet.pdf