Susumu RR0816P-1243-D-10D
RR0816P-1243-D-10D picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-1243-D-10D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-1243-D-10D.pdf
Availability of RR0816P-1243-D-10D
QUANTITY
RR0816P-1243-D-10D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-1243-D-10D
Internal Part NumberEIS-RR0816P-1243-D-10D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-1243-D-10D
Related LinksRR0816P-1, RR0816P-1243-D-10D Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-1243-D-10D Details Description
Related parts for RR0816P-1243-D-10D
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1:1 DL 3MH 1A datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
RES SMD 38.8K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC DUAL BUFFER SGL INVERT X2SON8 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MV datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf