Susumu RR0816P-1960-D-29A
RR0816P-1960-D-29A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-1960-D-29A
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-1960-D-29A.pdf
Availability of RR0816P-1960-D-29A
QUANTITY
RR0816P-1960-D-29A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-1960-D-29A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-1960-D-29A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-1960-D-29A
Related LinksRR0816P-1, RR0816P-1960-D-29A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-1960-D-29A Details Description
Related parts for RR0816P-1960-D-29A
IC SWITCH BUS FET 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 4SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 108W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf