Susumu RR0816P-2490-B-T5-39A
RR0816P-2490-B-T5-39A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-2490-B-T5-39A
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-2490-B-T5-39A.pdf
Availability of RR0816P-2490-B-T5-39A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RR0816P-2490-B-T5-39A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-2490-B-T5-39A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-2490-B-T5-39A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-2490-B-T5-39A
Related LinksRR0816P-24, RR0816P-2490-B-T5-39A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-2490-B-T5-39A Details Description
Related parts for RR0816P-2490-B-T5-39A
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED ORN 8.0" datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
10UF 100V 5X11 datasheet.pdf