Susumu RR0816P-2670-B-T5-42A
RR0816P-2670-B-T5-42A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-2670-B-T5-42A
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-2670-B-T5-42A.pdf
Availability of RR0816P-2670-B-T5-42A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RR0816P-2670-B-T5-42A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-2670-B-T5-42A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-2670-B-T5-42A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-2670-B-T5-42A
Related LinksRR0816P-26, RR0816P-2670-B-T5-42A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-2670-B-T5-42A Details Description
Related parts for RR0816P-2670-B-T5-42A
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
115LF METRAL HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
KIT IP CAMERA REF DESIGN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf