Susumu RR0816P-2740-D-43A
RR0816P-2740-D-43A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-2740-D-43A
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-2740-D-43A.pdf
Availability of RR0816P-2740-D-43A
QUANTITY
RR0816P-2740-D-43A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-2740-D-43A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-2740-D-43A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-2740-D-43A
Related LinksRR0816P-2, RR0816P-2740-D-43A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-2740-D-43A Details Description
Related parts for RR0816P-2740-D-43A
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 13MM 6.69" datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 30KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
RELAY PWR LATCH SPST 16A 6VDC datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DWON/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf