Susumu RR0816P-4120-D-60A
RR0816P-4120-D-60A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-4120-D-60A
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-4120-D-60A.pdf
Availability of RR0816P-4120-D-60A
QUANTITY
RR0816P-4120-D-60A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-4120-D-60A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-4120-D-60A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-4120-D-60A
Related LinksRR0816P-4, RR0816P-4120-D-60A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-4120-D-60A Details Description
Related parts for RR0816P-4120-D-60A
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CC1050PWRG3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 85/27 AL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PNL MNT 220V WHITE 5MM datasheet.pdf
15P F FILT 830PF 20AWG M3 datasheet.pdf