Susumu RR0816P-562-D
RR0816P-562-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-562-D
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-562-D.pdf
Availability of RR0816P-562-D
QUANTITY
RR0816P-562-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-562-D
Internal Part NumberEIS-RR0816P-562-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-562-D
Related LinksRR0816, RR0816P-562-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-562-D Details Description
Related parts for RR0816P-562-D
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG RED .156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC SERIALIZER 5-65MHZ 24B 48LLP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf