Susumu RR0816Q-10R2-D-02R
RR0816Q-10R2-D-02R picture photo
Mfg. Part Number
RR0816Q-10R2-D-02R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816Q-10R2-D-02R.pdf
Availability of RR0816Q-10R2-D-02R
QUANTITY
RR0816Q-10R2-D-02R Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816Q-10R2-D-02R
Internal Part NumberEIS-RR0816Q-10R2-D-02R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816Q-10R2-D-02R
Related LinksRR0816Q-1, RR0816Q-10R2-D-02R Datasheet, Susumu Distributor
RR0816Q-10R2-D-02R Details Description
Related parts for RR0816Q-10R2-D-02R
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ8 M25/M32 datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCVR DIFF PR 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf